Hledat

Kontakt

Zde mě můžete kontaktovat

Přihlášení

Dráp bílého draka

4-7.7.2022

Dráp bílého draka jsem napsal jako první (z celkem tří) povídek do soutěže Pište dějiny, kterou vypsal spolek studentů historie Filozofické fakulty - FFabula a časopis Obscura. Byla inspirována výročím tisíc čtyři sta let od pouti proroka Mohameda z Mekky do Mediny a jako téma zvolili Pouť/Cesta. O muži z inspirace bych určitě nemohl, nechtěl a nedokázal napsat nic povzbudivého, ale o pouti za relikvií v podobě spáru draka, to už je docela jiný příběh... 🐉
Povídka je zvláštní v tom, že se odehrává v den, kdy jsem nedaleko konkrétního místa na fotografii (ovšem bez mnicha a draka😅) nahrával píseň Bárka. V povídce jsem dvakrát - jako ten hudebník v dálce, a pak jako po deseti letech. Prostě klasická časová smyčka a hrozící časový paradox, ke kterému naštěstí nedošlo, protože jsem se včas viděl odjíždět na černém kole, na kterém mimochodem jezdím dodnes... 😉
Uzávěrka soutěže je 31.8.2022, do skončení soutěže najdete na mých stránkách klasicky jen velice krátkou ochutnávku... 😎


 ♦♦♦

Jednoho červencového dne jsem se šel projít kolem kopce Baba nad Kosmonosy. Byl slunečný den, ve stínu kolem třicítky, takže byla snaha co nejrychleji se dostat pod baldachýn stromů. Procházel jsem kolem rybníčku, v dálce bylo slyšet kytaru a něčí zpěv, ale za chvíli zvuky zůstaly daleko za sebou. Vychutnával jsem si štěbetání ptáků a ševelení vánku v korunách stromů.

Byl jsem už jen několik metrů od místa, kde se pěšinka noří do lesa, když se zablýsklo. Bouřku na ten den nehlásili, překvapeně jsem se rozhlédl po obloze. Nic, ani mráček. Najednou jsem za sebou v křoví slyšel hlasitý výkřik, křoví se rozhrnulo a na pěšince najednou stál ten nejpodivnější člověk, jakého jsem kdy viděl. Byl to mnich. Tedy mnicha jsem naživo ještě nikdy neviděl, jen ve filmu, ale tento vypadal přesně tak, jako kdyby si někdo z komparzu zrovna dal na chvíli pauzu.

Byl to poměrně mladý muž, odhadoval bych kolem třicítky. Oděv ho však dělal daleko starším. Měl na sobě takovou tu klasickou mnišskou kutnu s velkou kapucí. Místo opasku byl omotán jen konopnou šňůrou, delší konec mu visel až pod kolena. Boty, nebo spíš jakési podivné škrpály měly za sebou už mnoho kilometrů a na kvalitu cest, po kterých budou brousit, se jich zjevně nikdo neptal.

Nejpodivnější součástí mnichovy výstroje však byl meč. Byl asi metr dlouhý, se zdobeným jílcem a jeho čepel se na slunci několikrát zaleskla. Co mě ale docela znepokojilo, bylo to, že z něj kapala krev.

Vyděšeně hleděl do křoví, ve kterém něco zasyčelo. Ještě jednou vykřikl a ohnal se mečem. Ať už v tom křoví bylo cokoli, odplazilo se to do lesa. Mnich se na mě podíval a křikl:

„Viděls to? Viděl jsi tu potvoru? Málem mě dostala!“

„Ehm, promiňte, co jsem měl vidět? Já tedy nevím...,“ byl jsem zmatený, vytržený z prostředí, které znám a vržený do víru natáčení nějaké historické ságy.

„No přece toho hada! Ta bestie mě pronásledovala celým lesem, ale Prokopa z Černých hor jen tak nedostane nějaký slizký neřád! Dal jsem mu, co mu patří,“ zahalasil a výmluvně zamával mečem. Pak se na mě podíval líp, přimhouřil oči a štěkl: „A ty jsi co zač? Doufám, že nejsi jedním z těch jezdců, co mě sledují už druhým týdnem! Mluv, nebo okusíš můj meč!“

Byl fakt dobrý. V tu chvíli jsem už konečně začínal chápat, že jsem se opravdu musel přichomýtnout k nějakému natáčení. Podvědomě jsem čekal výkřiky typu - „Stop! Co je to tam za člověka! Ty vole, vypni tu kameru, vždyť tam stojí nějaký civil! Mě klepne, teď to budeme muset sjet ještě jednou!

Bylo však ticho. Prokop z Černých hor na mě koukal, mračil se a pohazoval v ruce mečem. Opravdu skvěle pojal svou postavu, přesto jsem ale měl divný pocit, a tak jsem opatrně řekl:

„Ne, nejsem jedním z těch jezdců. Jezdím na kole po úplně jiných cestách a jsem spíš pro mírové řešení problémů. Pohovořme o klidu zbraní, příteli,“ sledoval jsem pohupování meče a snažil se ignorovat poslední kapky husté černé krve, které dopadaly na pěšinu...

 

(jak to bylo dál se dozvíte po skončení soutěže... 😉)

 ♦♦♦

Komentáře

Je-li dnes středa, co bude zítra?

Zatím nebyly vložený žádné příspěvky


Nepřihlášený