Hledat

Kontakt

Zde mě můžete kontaktovat

Přihlášení

Velký plán

27-28.7.2022

Povídku jsem napsal do soutěže Pisálek 2023, do které bylo možno napsat text na volné téma. Tak jsem se poněkud uvolnil, zapomněl na horor a sci-fi a napsal hodně potřeštěnou detektivku se sociálním podtextem. No, aspoň myslím, že ji tak lze definovat... 😅
Uzávěrka soutěže byla 31.8.2022 a až do ukončení soutěže na mém webu najdete pouze krátkou ukázku. A klasicky prosím, držte mi palce... 😉


 ♦♦♦

Povím vám příběh, který se nikdy nestal. No, on se tedy stal, ale všichni zúčastnění to stejně popřou. Každý má své pádné důvody. Oběť sice zůstala bez úhony, ale nepřeje si další publicitu. Padouchovi nevyšla loupež, z profesionálního hlediska je odepsaný, a to je důvod, proč propadl depresím a alkoholu. No a policii přibyl další šrám na již tak chatrné pověsti, takže je poněkud naštvaná a vrhla se zas na pokuty kvůli parkování. Takže alespoň dva tři týdny parkujte slušně, vyhnete se problémům.

Po tom všem jen já jsem v zisku, protože jsem přišel nečekaně k námětu na povídku. No a porota dostala inspiraci, komu udělit cenu útěchy.

Takže teď pěkně popořádku.

Na začátku stál jistý, řekněme, Pepa a jeho plán. Jelikož to nebyl žádný hloupý Honza, jím preferovaný akční záměr vykazoval slibné známky geniality. Jeho hlavní předností byl caesarovský styl Veni, vidi, vici upravený na české poměry do znění Přijít, vzít a odejít. Přesně v tomto pořadí, a to v daný čas na předem určeném místě. Prostě podnikatelský záměr špičkové kvality.

Jenže s plány je potíž v tom, že se občas zvrtnou.

Nadějná oběť vlastnila předmět Pepova zájmu. Součástí jejího dlouhodobého plánu ale samozřejmě bylo ponechat si tu věc co nejdéle, případně ji pak třeba se ziskem prodat. To byl první problém.

Tím dalším, ale už zásadním bylo to, že Pepův plán počítal s konkrétním místem a časem, kde k přesunu vlastnických práv dojde. Svou příští oběť s údaji lstivě obeznámil a nenápadně ji naváděl k seřízení času, aby vše klaplo. Jenže potenciální oběť měla tu drzost, že se nedostavila!

V tu chvíli byl plán v troskách a Pepa na dně. Těch hodin plánování, nácviku, sebevzdělávání a odříkání! A pak to selže na něčí lhostejnosti a neserióznosti! Neuvěřitelné a do oběžných drah volající! Pepa udělal to, k čemu je dohnán každý poctivý občan sporadicky platící daně, když se dostane do nesnází. Zašel na policejní stanici.

Policie se s pověstným profesionálním nadhledem zachovala přesně tak, jak bychom očekávali. Pepa šel k výslechu, který trval několik náročných hodin. Představování a obeznámení s plánovanou akcí si odbyli za několik minut. Pak se policie soustředila na předmět plánovaného přesunu vlastnických práv a projevila o něj neobyčejný zájem...

 ♦♦♦

Komentáře

Napište číslo 100 slovem

Zatím nebyly vložený žádné příspěvky


Nepřihlášený